Flathub združuje – in malo tudi krega…


Vodilni ponudniki namizij za Linux se združujejo za trgovino z aplikacijami Flatpak. Ideja se zdi dobra, a je niso veseli prav vsi.

To, da za Linux obstaja veliko različnih namizij, je v osnovi dobro, prinaša pa tudi nekaj težav. Dobro je to, da ima uporabniki izbiro oziroma možnost najti to, kar mu najbolj ustreza, slabo pa, da niso vsi programi na voljo za vse rešitve. S tem se ustvarja konkurenca, ki je pravzaprav nepotrebna – namizja oziroma grafična okolja bi morala med seboj tekmovati po svoji funkcionalnosti in ergonomiji, ne pa po številu (zunanjih) programov, ki jih podpirajo. Ali ne bi bilo bolje, če bi imeli eno samo knjižnico za aplikacijami? Bi, toda…

V preteklosti je na to temo že bilo nekaj poskusov (recimo Click'n'Run), ki pa se niso končali prav uspešno. Mogoče tudi zato, ker ideje niso podprli »težkokategorniki«. A to bi se lahko zdaj spremenilo.  GNOME in KDE namreč preučujeta idejo o združitvi svojih trgovin z aplikacijami za namizje Linux s pomočjo programa Flatpak. In kaj je Flatpak? Gre za univerzalni program za nameščanje programske opreme Linux in upravljanje paketov, kar v praksi pomeni, da bi se uporabniki obeh namizij lahko »pogovarjali« z eno samo trgovino in v njej našli vse, kar potrebujejo in jim ne bi bilo več treba »ročno« iskati paketov DEB in RPM.

Seveda zamisel o zamenjavi tradicionalnih, ne preveč prijaznih načinov zagotavljanja aplikacij za namizje Linux, kot sta sistema za upravljanje paketov DEB in RPM, ni nova. Obstaja nekaj konkurenčnih rešitev, kot sta recimo Appimage in Snaps, ki sicer delujejo, vendar so dokaj omejene na posamezne distribucije Linuxa, Flatpak pa naj bi deloval na (skoraj) vseh. Kar je dobro…

A očitno ne za vse… Canonical, matično podjetje Ubuntuja in Snapsa, programu Flatpak, ki je sprva izhajal iz Canonicalovega tekmeca Red Hata, ni niti najmanj naklonjen. Odločili so se, da v Ubuntu in njegove različice, kot so Kubuntu, Lubuntu in Ubuntu Studio, Flatpak ne bodo vključen oziroma vgrajen, ga bodo pa uporabniki po želji lahko dodali naknadno. In »kreganje« se nadaljuje…

Več…

Comments are closed.