Archive for avgust, 2019

Konzorcij za zaupno računalništvo

Konzorciju, ki ga gosti Linux Foundation, so se pridružili Google, Intel, IBM, Microsoft, Red Hat… Namen? Varnost in zasebnost uporabnikov.

Vse več podatkov, tudi skrajno občutljivih, je shranjenih v elektronski obliki, zato postajajo tudi mehanizmi, jih varujejo, vse bolj zanesljivi. A lukenj je še kar nekaj. Ko so podatki »pri miru« ali »na poti«, so večinoma dokaj varni, precej ranljivi pa so med delom. In tega se zavedajo tako nepridipravi kot razvijalci aplikacij.

Da bi poskusili ostati korak pred nepridipravi, je nekaj velikih podjetij stopilo skupaj in ustanovilo tako imenovani Konzorcij za zaupno računalništvo (Confidential Computing Consortium – CCC). Konzorcij gosti Linux Foundation, člani pa so zaenkrat Alibaba Cloud, Arm, Baidu, Google Cloud, IBM, Intel, Microsoft, Red Hat, Swisscom in Tencent. Vsako od teh podjetij bo nudilo svoje znanje in tehnologije, namen pa je »razvoj in pospeševanje odprtokodnih tehnologij, ki bo uporabnikom zagotavljale resnično zasebni dostop do podatkov«. V idealnem primeru bodo podatki vedno šifrirani ali kako drugače omejeni tako, da jih bo videl te tisti, kateremu so mu namenjeni.

Gre za prvi tovrstni odprtokodni projekt takšnih dimenzij, zato dejstvo, da ga gosti Linux Foundation ni nič presenetljivega, je pa zelo pohvalno to, da so se mu pridružili veliki spletni igralci. Kako bodo na to gledale nekatere vlade, pa je seveda druga pesem…

Več…

No Comments

Medicina bo morala v smer odprte kode

Leta 2015 je Pfizer ugotovil, da Enbrel, njihovo zdravilo za revmatoidni artritis, za kar 64 odstotkov znižuje tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni. A so raziskavo raje skrili, ker uporabljeni statistični podatki menda »niso ustrezali strogim znanstvenim standardom«. In zakaj niso raziskave objavili, da bi jo razširili in tako dobili boljše rezultate?

»Področje biomedicinskih raziskav in razvoja je precej gnilo. To, da je sistem neučinkovit, je verjetno težko oporekati. Deluje izolirano, spodbuja protekcionistični, lastniški pristop, podvajanje, množi neuspehe, je drag, kar je pa še najbolj žalostno – usmerjen je na trg in ne na potrebe javnega zdravja. In posledice so pogosto tudi smrtne,« meni dr. Manica Balasegaram iz organizacije Zdravniki brez meja. Lahko to kdo ali kaj spremeni? Lahko. Odprtokodni pristop.

Več…

No Comments

KDE in Gnome združujeta moči

Kljub temu, da število uporabnikov Linuxa konstantno narašča, pa se ta na področju namizne uporabe ne more primerjati z Windows. Po besedah Linusa Torvaldsa je eden najpomembnejših razlogov za to »fragmentacija« oziroma veliko število različnih grafičnih vmesnikov, ki so med seboj precej različni in pogosto tudi nezdružljivi. Kaj narediti?

Eno od rešitev sta nakazala tvorca najbolj znanih grafičnih okolij – GNOME Foundation in KDE. Napovedala sta, da bosta stopila skupaj in izdelala skupno programsko okolje. Sliši se dobro, a tovrstnih »sodelovanj« je bilo do sedaj napovedanih že kar nekaj, a večjih premikov v smeri poenotenja do sedaj ni bilo. Bo tokrat drugače?

Več…

No Comments