Archive for julij, 2019

Zlobni palček

EvilGnome je vohunski program za Linux, ki snema zvok in krade podatke.

Zlonamerna programska oprema je nekaj, kar v največji meri povezujemo z okoli Windows in Android, zelo redko pa z okolji Linux. A to ne pomeni, da takšnih programov ni. Varnostni strokovnjaki podjetja Intezer Labs so našli enega takšnega. Imenuje se EvilGnome, gre za vohunsko razširitev lupine operacijskega sistema (shell extension) namizja Gnome, zaenkrat pa je ne prepozna noben protivirusni program.

EvilGnome sestavlja pet različnih modulov, ki lahko delujejo samostojno vsak v svoji niti (thread), po navedbah omenjenih strokovnjakov pa so sposobni zajemati zaslonske slike, krasti datoteke in tudi vključiti mikrofon ter preko njega poslušati in posneti uporabnika. Poleg tega vsebuje še nedokončan snemalnik tipkanja (keylogger). Koda je v sistem dodana tudi preko lupinskega skripta gnome-shell-ext.sh, ki je namenjen zagotavljanju delovanje zlonamerne kode tako, da vsako minuto preveri napadeni računalnik.

EvilGnome naj bi bil povezan z Gamaredon Group, rusko skupino, katere aktivnost se je začela že leta 2013.

Več…

No Comments

Kako naprej?

34 milijardni prevzem Red Hata s strani IBM-a je opravljen. V katero smer bosta šli podjetji v prihodnosti?

Lanska IBM-ova napoved prevzema Red Hata je dvignila marsikatero obrv in marsikdo se je začel s skepso spraševati, kaj se bo zgodilo z Red Hatom. Posel je sedaj zaključen in čas je, da se na vprašanja sedaj odgovori tudi na praktični in ne le načelni ravni.

Torej – IBM si obeta, da mu bo red Hat v naslednjih petih letih pomagal dvigniti letni promet, seveda predvsem z naslova hibridnega oblaka. Toda ali to pomeni, da bo Red Hatova tehnologija zapustila odprtokodne vode? Ne. Odprtokodni pristop ostaja. In ne le to, Paul Cormier, eden od direktorjev podjetja je za ZDnet povedal, da se »sedaj začenja razvojna pot na steroidih«.

In kaj bo še novega/starega? Več na spodnji povezavi, tukaj le na kratko:

  • Red Hat bo v okviru IBM-a ohranil odprtokodni razvoj in neodvisnost,
  • Red Hat bo samostojna enota znotraj IBM-a, organizacijsko pa bo del oddelka Cloud and Cognitive Software,
  • Sodelavci podjetja Red Hat lahko prispevajo in sodelujejo v odprtokodnih projektih zunaj Red Hata, kot to počnejo danes,
  • program Red Hat Developer – vključno s spletnim mestom, spletnim dnevnikom in kanali družabnih medijev – ostaja neodvisen, sodelujoči v programu za razvijalce pa »bodo še naprej uživali v prostem dostopu do storitev Red Hata, prenosov programske opreme, e-knjig, dogodkov in ostale vsebine«.
  • IBM in Red Hat bosta vodila ločene partnerske programe in gojila ločene partnerske ekosisteme,

Vse skupaj se sliši dokaj ohrabrujoče, posebej del o ohranjanju neodvisnosti Red Hata. Očitno se je tudi IBM nekaj naučil od poslov, kot je bil recimo prevzem Lotusa.

Več…

No Comments

Odprta koda za varnejše ceste

Novozelandsko prometno ministrstvo je v povezavi z dvema lokalnima podjetjema izdelalo odprtokodno orodje za analizo prometnih nesreč s ciljem povečanja varnosti na novozelandskih cestah.

Orodje CAS (Crash Analysis System) omogoča geografsko predstavitev vseh prometnih nesreč, ki jih je novozelandska policija obravnavala od leta 1980 naprej, podatke pa bodo uporabljali načrtovalci prometne infrastrukture, policija in drugi organi, zadolženi za varnost v cestnem prometu. CAS je sicer že 20 let staro orodje, ki pa so ga sedaj temeljito prenovili in vanj vključili geoprostorsko vizualizacijo podatkov, poslovno inteligenco (BI) in sodobne sisteme poročanja. Uporabnik lahko podatke prikazuje v slojih in glede na te tudi izdeluje poročila.

Več…

No Comments