Brskalniki ne nudijo veliko zasebnosti


Testi kažejo, da eni več, drugi manj, v splošnem pa zelo malo…

Zadnje čase vedno bolj zavedamo, kako pomembna je spletna zasebnost oziroma nadzor nad tem, kaj drugi vedo o nas, pri čemer pod pojmo »drugi« seveda mislimo na Google, Microsoft, Facebook, Twitter in druščino. Proizvajalci oziroma programerji spletnih brskalnikov nam ob skoraj vsaki novi različici zatrjujejo, da ta nudi še več zaščite in da se nam ni treba bati. Toda ali je res tako? V kolikšni meri nas brskalniki varujejo?

Dober vpogled v dejansko dogajanje nudi spletna stran PrivacyTests. Gre za brezplačno spletno mesto, kjer lahko najdete rezultate rednih testov preverjanja funkcij in zaščite zasebnosti v brskalnikih. Organizacija preverja namizne in mobilne brskalnike, razvojne različice brskalnikov ter načine zasebnega brskanja v brskalnikih. In kaj pravijo testi? Podrobneje si jih lahko ogledate na tej povezavi.

Že na prvi pogled je jasno, da slika, vsaj kar zadeva najbolj priljubljene brskalnike, ni najbolj vzpodbudna. Rdečih x-ov je kolikor hočete. Običajne različice Chroma, Edgea, Opere in drugih, na Chromiumu temelječih brskalnikih, nudijo bore malo zaščite zasebnosti. Firefox in Safari sta na prvi pogled nekoliko boljša, a če se sprehodimo čez celotno tabelo rezultatov vidimo, da je ta »prednost« res minimalna. Pri zasebnih, anonimnih ali kakorkoli že imenujejo načine, kjer naj se ne bi beležili podatki brskanja, je slika malenkost boljša, a še vedno je rdečega več kot zelenega.

Kaj torej narediti, da bomo na spletu »manj opazni«. Kar zadeva brskalnike pa je ena od možnosti ta, da uporabite kakšnega manj razširjenega, kot so recimo Brave, Tor ali Librewolf, ki pa imajo seveda svoje muhe.

Najosnovnejše pravilo in najboljši nasvet zatorej je, da smo za svoje podatke v prvi vrsti odgovorni sami, zato moramo biti z njimi zelo previdni in da jih ne »trositi naokoli«.

Več

Comments are closed.