Firefoxovo zasebno omrežje


Firefox Private Network je eksperimentalni projekt ne le kar zadeva tehnologijo ampak tudi ustvarjenje dohodka.

Kaj počne dodatek pove več ali manj že ime – ko ga uporabnik vključi, se aktivnosti brskanja šifrirajo in preusmerijo preko varnega namestniškega strežnika (proxy). Slednjega upravlja nemški Cloudflare, ki, tudi zaradi svoje globalne prisotnosti, zagotavlja hitre in zanesljive povezave. Uporaba Firefoxovega zasebnega omrežja je izredno preprosta – ko se uporabnik želi zaščiti pred omrežnim prisluškovanjem, invazivnim oglaševanjem, sledilniki in podobnimi stvarmi, sta dovolj le dva klika.

Je Firefoxovo zasebno omrežje Mozilina različica navideznega zasebnega omrežja (VPN)? Ne, in Mozilla se trudi, da ga ne imenuje tako. Najbolj očitna razlika je v tem, da omrežje lahko uporablja le Firefox, druge aplikacije, ki uporabljajo internet, pa ne. Omrežje tudi ni uporabno za »ponarejanje« lokacije in ga ni mogoče uporabiti za skrivanje geolokacije.

Firefoxovo zasebno omrežje torej ne nudi celostne zaščite kot jo nudi VPN, a za veliko uporabnikov je že zaščita brskalnika dovolj. Veliko vprašanje pa je ali je ta za to pripravljen tudi plačati. Trg navideznih zasebnih omrežij naj bi ta trenutek bil vreden okoli 20 milijard dolarjev, kar ni malo in za podjetje, kot je Mozilla, je vsekakor dovolj prostora, da pristavi svoj lonček. Posebej zato, ker je Firefox dobro prepoznavna blagovna znamka, Mozilla pa med podjetji, ki jim uporabniki precej zaupajo, kar je na področju varnosti vsekakor dobra lastnost. In če bi od teh uporabnikov lahko izvabili kak dolar ali dva mesečno, bi se to vsekakor poznalo. 260 milijonov uporabnikov Firefoxa ni malo…

Firefox Private Network je trenutno v fazi beta-testiranja v ZDA, v prihodnjih mesecih pa bo na voljo tudi drugod.

Ideja ni slaba in če bo cena res evro ali dva, kot se govori, tega tudi vredna.

Vir: Mozilla

Comments are closed.