Bosta Chrome 100 in Firefox 100 "sesula internet"?


S prehodom na trimestno oznako različice bi lahko imele nekatere spletne strani težave.

Ker si različni spletni brskalniki različno »razlagajo« vsebino, so snovalci spletnih strani primorani uporabiti različne trike, kako uporabniku prikazati stran takšno, kot je bilo zamišljeno. Eden od načinov je tudi ugotavljanje vrste in različice brskalnika, kar seveda poteka preko programske kode spletne strani kot take.

Takšno ugotavljanje torej ni nič posebnega, ob »izjemnih« dogodkih pa lahko dela težave. In to kar velike, saj lahko »sesuje« celo spletno stran. Zakaj? Vse skupaj spominja na milenijskega hrošča, ki naj bi 1.1.2000 ustavil svet… Malce več kot desetletje nazaj, ko so brskalniki prešli iz enomestne na dvomestno oznako različice, kar nekaj spletnih strani nekaj časa ni delovalo. Šlo je za tiste, ki so imele za oznako različice brskalnika namenjeno le eno mesto in so s prehodom na dvomestne oznake naletele na težave, saj je brskalnik »po njihovem« z različice 9 ni šel na 10 ampak na 1.

No, nekaj podobnega bi se lahko prav kmalu spet zgodilo, saj bosta brskalnika Chrome in Firefox kmalu dobila različici 100 – prvi predvidoma 29. marca, drugi pa 3. maja, glede na to, da enake oznake kot Chrome uporablja tudi Microsoftov Edge, bo tudi ta »problematičen«. Zakaj? Ker se bo zgodil prehod iz dvo- na trimestno oznako različice. Če ima neka spletna stran za ugotavljanje različice namenjeni dve mesti, si bo prehod iz 99 na 100 »razlagala« kot prehod iz 99 na 10, torej na več kot deset let staro različico. Na GitHubu obstaja cel seznam spletnih strani, za katere je do zdaj ugotovljeno, da ne podpirajo trimestnih oznak, med njimi pa je tudi nekaj zvenečih imen, kot so HBO Go, Yahoo, Bethesda, Deimler.de in še kakšno…

Če se torej kakšna spletna stran konec marca v Chromu ali Edgeu in v začetku maja v Firefoxu ne bo hotela prikazati, bomo vedeli, zakaj…▪

Comments are closed.